Ardahan Semiha Şakir Köyü

Orda bir köy var uzakta

Yavuz
DONAT
 

Çıldır gölünü, Çıldır ilçesini geçtik ve "dağlara doğru" tırmanmaya başladık. Ardahan'a 32 kilometre yolumuz kalmıştı. Etraf karla kaplıydı. Yolumuza sık, sık tilkiler çıkıyordu. "Burada tilki çokmuş" dedik. Aldığımız yanıt: - Kurt da çoktur... Birazdan görürsünüz. Birazdan "sağa bir köy yolu" ayrıldı. Yolun "az aşağısında... Küçük bir köy." "Semiha Şakir Köyü." İleride "Med, Pers, Roma, Selçuklu, Karakoyunlu, Osmanlı uygarlıklarının yerleşim yeri olmuş ünlü Şeytan Kalesi" görünüyordu. Semiha Şakir Köyü dağların ortasında" okuluyla, camisiyle, bacasından duman tüten evleriyle, koyunları, köpekleriyle "şirin bir köy."

Bu köy neden "Semiha Şakir Köyü?" Semiha Şakir kimdir, "köylü biliyor mu?" Sorduk. Anlattılar: - Burası eskiden Koçgüden Köyü idi... Semiha Şakir İstanbul'da hayırsever bir zenginmiş... Köyümüzün suyu yoktu... Bize su getirdi... Biz de köyün adını değiştirdik... Hayırsever Semiha Şakir'in adını verdik... Bu köy yaşadıkça, ona fatiha okuyacak... Allah ondan razı olsun.

İstanbul'da Semiha Şakir okulları var... Huzurevleri, çocuk yuvaları var. AmaDoğu'da, sarp kayaların arasında bir de "Semiha Şakir Köyü" var. Semiha Şakir'e bir fatiha da biz okuduk.

Cumhuriyet güneşi
Posof "Ardahan'ın kuzeyinde, Gürcistan sınırında bir ilçemiz." Adı "ormanlık dere" anlamındaki "Postkov" kelimesinden türemiş. Posof'ta "tarihi bir cami" var: Merkez Camii. Kitabesinde yazıldığına göre" 1883'te yapılmış. Ve caminin içindeki bir sütun başlığının dört yüzüne, 1926'da "Osmanlıca olarak" şu yazı kazınmış: Cumhuriyet güneşi Her ufukta yazılamaz O güneşin doğduğu iller Şendir ağlamaz.

SABAH 25 Aralık 2003


Vakfımız Sosyal Yardım adı altında 1997 yılında Ardahan'ın Çıldır İlçesi'ne bağlı bulunan 4 Köy'e İçme Suyu Şebekesi götürmüştür. Bölgeye yapılan diğer bağışlar arasında eğitim malzemesi desteği, okul tadilatı, öğretmen lojmanı bulunmaktadır. Yapılan hizmetler sonrasında köy sakinlerinin isteği üzerine köyün ismi değiştirilmiş ve ”Semiha Şakir Köyü” adı verilmiştir. Mart 2009'da Semiha Şakir Köyü'ne yapılan ziyarette okulun bilgisayar eksikleri giderilmiş, eğitim malzemesi desteği yapılmıştır.2009 Haziran ayında köyde bulunan cami'nin tadilatı ve İmam'ın lojman eksiğinin giderilmesi sağlanacaktır. İlerleyen dönemde ise köyün altyapı eksikleri, Ardahan'da açılacak Atatürk Üniversitesi Öğrenci Yurdu, Sporcu Eğitim Merkezi'ne destek projeleri yer almaktadır.Sevgi Doktorları
Merkezi Isviçre'de bulunan Theodora Vakfı 15 yıldır İstanbul'daki 7 ve Ankara'daki 1 hastanede kısa veya uzun dönem tedavi gören çocuklara profesyonel sanatçılar olan ve hastane ortamları için özel bir programla yetiştirilmiş Sevgi Doktorlarıyla destek vermektedir...

Detaylı bilgi »